Вернуться на главную Російська версія Англійска версія
Офіційний портал
ОСББ: що це таке? 
    Миколаївська Міська Рада
28 квітня 2015
Офіційний портал Миколаївської Міської Ради
 
 

Інтеграція бібліотек у засоби масової інформації та соціальні мережі
На території міста будуть проводитись роботи з відлову безпритульних тварин
Власнику приміщення у будинку по вул. Інженерна, 2, м. Миколаїв Матвіїву Віталію Анатолійовичу
Про намір передати в оренду об’єкт комунального майна
Енегретична незалежність України

Чому зростають тарифи?

   продивиться всі оголошення
   Які гуртки чи секції відвідують ваші діти?
музичні

художні

спортивні

на це не вистачає коштів

не відвідують, адже в школі велике навантаження

   результати

ОРІДУ НАДУ

    ОСББ: що це таке?
    Як створити ОСББ?


Що таке ОСББ ?

Житлова сфера – це найважливіша складова всього міського господарства, від стану якої значною мірою залежить соціальна і політична ситуація як у місті, так і у державі.

Український уряд визнає великі недоліки будинків, в яких живе більшість громадян. Більшість мешканців все ще сподівається, що держава, міська влада все-таки винайде кошти для проведення капітального ремонту їх будинків. Змінився час. Змінилася структура власності в житловому фонді. Неможливо, яке б не було бажання, зберігати стару систему управління будинками. Тому головним напрямком реформування житлового фонду є створення в багатоквартирних будинках об’єднань співвласників багатоквартирних будинків. Їх поява сприятиме розвитку ринкових відносин у житлово-комунальній сфері, що в свою чергу, сприятиме підвищенню рівня якості надання послуг.

Так що ж таке об’єднання співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ) і які в нього цілі?

Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку - це самостійна юридична особа, яка може бути створена в окремому будинку будь-якої форми власності власниками жилих приміщень (тобто з числа тих, хто приватизував або придбав квартиру), а також власниками нежилих приміщень, задля сприяння використанню їхнього власного майна та належного управління, утримання і використання спільного неподільного та загального майна.

Ціллю створення ОСББ є збереження свого власного майна, безпечне проживання для себе та своїх дітей, комфорт та чистота місць загального користування, ефективне утримання та використання спільного майна, отримання житлово-комунальних послуг належної якості, використання платежів на потреби саме свого будинку, забезпечення захисту прав членів ОСББ та дотримання співвласниками своїх обов’язків, виховання ефективного власника житла.

Сам процес створення об’єднань сприяє формуванню добросусідських стосунків між мешканцями, розширюються можливості постійного спілкування з вирішення різних питань, оскільки всі беруть безпосередню участь в управлінні будинковим майном.

ОСББ мають механізм для вирішення проблем спільного проживання у будинку, мають можливість набагато покращити його фізичний і технічний стан та умови проживання в ньому. Об’єднання здатні вирішувати спільні проблеми мешканців, відстоювати спільні інтереси, зокрема в суді. Вони можуть отримати кредит у банку на проведення ремонту, встановлення лічильників та на енергозберігаючі заходи.

Членом ОСББ може бути фізична чи юридична особа. Доречно зазначити, що при його створенні власники приміщень (жилих або нежилих) не втрачають свого права власності на них. Крім того, членство в об'єднанні співвласників багатоквартирного будинку є суто добровільним. Воно може набуватися або одночасно зі створенням об'єднання, при проведенні установчих зборів, або після його створення, у будь-який момент, індивідуально, на основі письмової заяви. Ніхто не може бути примусово „загнаний” в ОСББ, але якщо в вашому будинку воно створено, вам доведеться з ним співпрацювати. Адже ви живете у цьому будинку, а він потребує повсякденної уваги. Його необхідно належно експлуатувати, робити профілактичні і капітальні ремонти тощо. Одним словом – доглядати. І хтось мусить це робити.

Як можна зрозуміти, основна діяльність ОСББ полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав власників приміщень на володіння та користування спільним майном, належне утримання будинку і прибудинкової території, сприяння членам об'єднання в отриманні житлово-комунальних та інших послуг відповідної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов'язань, пов'язаних з діяльністю об'єднання.

Кожне ОСББ має свою назву і відповідно, як будь-яка юридична особа, печатку із своїм найменуванням, розрахункові рахунки в установах банку, а також інші необхідні реквізити (наприклад, зареєстрований логотип, офіційні бланки, штампи тощо). Воно здійснює свою діяльність відповідно до чинного законодавства і власного Статуту. Від свого імені набуває майнові і немайнові права та обов'язки, виступає позивачем та відповідачем у суді і відповідає за своїми зобов'язаннями тільки коштами і майном об'єднання, а не майном своїх членів.

Законом встановлено, що ОСББ є неприбутковою організацією і не має на меті одержання прибутку для його розподілу між членами об'єднання. Цей статус дає йому пільги по сплаті податків на прибуток і на додану вартість. І хоча, для забезпечення власних потреб, ОСББ може здійснювати господарську діяльність, доходи отримані від неї мають направлятись лише на утримання або ремонт будинку.

Кожний член об’єднання має лише один голос, незалежно від площі та кількості квартир або приміщень, що перебувають у його власності. Вищим органом управління ОСББ є Загальні збори його членів. На них обираються Правління, яке здійснює поточне управління справами об’єднання і ревізійна комісія або ревізор об'єднання. Члени ОСББ самостійно приймають рішення щодо форми управління будинком і встановлюють розмір платежів для забезпечення його експлуатації (іншими словами – встановлюють квартирну плату). Управління будинком може здійснюватись безпосередньо об’єднанням або іншою юридичною особою, якій ОСББ делегує функції управителя, відповідно до договору між ними.

Перші ж об’єднання співвласників з’явились в нашому місті в середині 90-х років. З 1996р. по 2000р. пройшла перереєстрація біля 100 будинків житлово-будівельних кооперативів в об’єднання співвласників багатоквартирних будинків. Кілька десятків будинків вирішили „піти у власне плавання” і відмовитись від послуг ЖЕКів. До речі, міська влада надає таким об’єднанням всебічну підтримку.

На початку 2006 року декілька об’єднань вирішили об’єднатись задля вирішення спільних питань, координації своєї діяльності і обміну досвідом. Ними була створена Асоціація об'єднань співвласників багатоквартирних будинків міста Миколаєва (голова правління асоціації - Рєпін Олександр Володимирович). Основною метою діяльності Асоціації є представлення спільних інтересів об’єднань співвласників багатоквартирних будинків міста Миколаєва, обмін досвідом, задоволення та захист законних соціальних, економічних, творчих та інших інтересів членів Асоціації. Членом Асоціації може стати будь - яке ОСББ міста.

Стимулювання створення ОСББ

Одним із завдань Загальнодержавної програми реформування і розвитку житлово-комунального господарства на 2009-2014 роки є посилення впливу мешканців будинків на умови свого проживання та якість  обслуговування житла шляхом стимулювання створення об'єднань співвласників багатоквартирних будинків.

Протягом останніх років одним з першочергових пріоритетних напрямків роботи виконавчих органів міської ради визначено створення ОСББ.

Створення ОСББ в місті Миколаєві  розпочалося з 1996 року, але це створення відбувалося, в основному, за рахунок перереєстрації ЖБК в ОСББ та в будинках-новобудовах. З 2004 року мешканці будинків комунальної власності міста почали створювати в своїх будинках ОСББ: 2004 рік – 4, 2005 рік – 9, 2006 рік – 8, 2007 рік – 8, 2008 – 7, 2009 – 8, 2010 – 9, 2011 – 2,  2013 – 3.   За  станом на 01.01.14 в місті налічується 290 ОСББ, в тому числі 58 об’єднань створено в будинках комунальної власності міста.

Основними причинами повільного створення ОСББ в будинках міської комунальної власності є недостатня обізнаність мешканців будинків з цих питань, відсутність ініціативних мешканців, які мають бажання взяти на себе повноваження та відповідальність по управлінню будинком (більшість будинків потребують капітального ремонту), недосконалість існуючої законодавчої бази.

Згідно статті 24 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» колишній власник, на балансі якого перебував багатоквартирний будинок до передачі на баланс об’єднанню, бере участь в організації та фінансуванні першого після передачі на баланс капітального ремонту будинку відповідно до законодавства.

Діюча програма реформування та розвитку житлово-комунального господарства   м. Миколаєва на 2010-2014 роки передбачає проведення капітального ремонту  житлових будинків ОСББ і протягом останніх років мешканцям будинків ОСББ надавалася допомога у вирішенні пріоритетних проблемних питань щодо проведення вибіркового капітального ремонту за рахунок різних джерел фінансування.

З ціллю стимулювання створення ОСББ в місті, починаючи з 2006 року, за рахунок різних джерел фінансування надано підтримку 60 ОСББ. В результаті чого виконані роботи з капітального та поточного ремонтів, реконструкції, встановлення приладів обліку теплової енергії на будинках ОСББ на загальну суму майже 9 мільйонів гривень.

Робота із залучення додаткових коштів на капітальний ремонт та реконструкцію будинків ОСББ на сьогодні продовжується.

Слід зазначити, що для можливості спрямування бюджетних коштів на капітальний ремонт та реконструкцію будинків ОСББ, необхідно в установленому порядку виготовити проектно-кошторисну документацію з отриманням відповідного позитивного висновку Миколаївської філії ДП «Укрдержбудекспертиза».

При департаменті житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради працюють ресурсні центри: підтримки органів самоорганізації населення та підтримки ОСББ. Фахівцями департаменту постійно надається технічна, методична, юридична та інша допомога, в тому числі і по розробці інвестиційних проектів для залучення коштів на проведення капітальних ремонтів в будинках. Проводиться роз’яснювальна робота з населенням про переваги створення ОСББ.

При аналізі пропозицій, які надходять від мешканців будинків на будинкових зборах, виявлено, що майже у 80% піднімається питання про створення інституту управителів будинків, що дасть можливість правлінню ОСББ на договірних умовах взяти на роботу фахівця, який має певну освіту та знання щодо управління житловим будинком.

На підставі отриманого досвіду в роботі міської влади, асоціації ОСББ, департаментом житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради разом з Південною академією підвищення кваліфікації кадрів Міністерства промислової політики України, Миколаївською обласною громадською організацією «Центр інноваційного розвитку регіону» розроблено програму та проведено навчання 58 спеціалістів за курсом «ефективне сучасне управління в галузі житлово-комунального господарства».

У 2013 році за рахунок коштів, передбачених у міському бюджеті, проведено навчання ще 84 осіб за програмами, які спільно створені фахівцями Чорноморського державного університету ім. Петра Могили, міської асоціації ОСББ та департаменту житлово-комунального господарства.

Департаментом житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради створений банк даних «управителів будинків», які пройшли навчання, і ОСББ,  ініціативні групи мають можливість звертатися, обирати собі фахівця по управлінню будинком.

Прикладом може бути голова правління ОСББ «Ольвія» по вул. 11 Лінія, 115, Кутуков Володимир Миколайович, який пройшов навчання у 2008 році і на договірних засадах працює управителем ще в трьох ОСББ міста. При проведенні навчання в 2013 році Кутуков В.М., на підставі отриманого досвіду, також був залучений до викладання матеріалу слухачам.

Життя показало нам всім наявні переваги ОСББ над існуючою формою управління будинками. Покращується якість послуг, встановлюється дієвий контроль над раціональним використанням платежів людей, використовується трудовий внесок мешканців замість стягнення оплати за житло, зменшується кількість скарг. Стало зрозуміло, що світ, в якому ми живемо, - це наш дім, і тільки ми самі, своєю працею та увагою, дбайливим ставленням змінюємо його на краще. Тільки від нас самих залежить, яким будинок буде зараз, в якому стані ми передамо його нашим дітям і онукам, тобто майбутньому поколінню.

Якщо Вам не байдужа доля Вашого будинку, просимо звертатися в департамент житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради за адресою: вул. Адмірала Макарова, 7, третій поверх, кімн. 14 або телефонувати 47-31-92) або в районну адміністрацію за місцем проживання. На ваші запитання відповість відповідний спеціаліст підрозділу. Ми завжди раді Вам допомогти.

Особи, які пройшли навчання і готові працювати на посадах управителя (бухгалтера) в інших об’єднаннях.

№  П.І.поБ посада  адреса контактний телефон
1 Кальницька Віра Йосипівна ОСББ "Імпульс-2", "Херсонське шосе, 38"  вул. Свиридова, 7/1 56-03-73
2 Федорович Маргарита Анатоліївна голова правління ОСББ "Люмера" вул. Декабристів, 7 37-63-85
3 Явкін Володимир Миколайович управляючий ОСББ «Юта», «Спаск», «Слобідське», «Конструктор», «Бузький-1» пр. Леніна, 30; вул. Даля, 2; Нікольська, 4-а; 1Слобідська, 39; Бузький Бульвар, 1-б/1 0639779353
4 Жуковська Тетяна Олександрівна бухгалтер ОСББ "Динамо" вул. Наваринська, 17 36-14-08   0506451122
5 Слободян Василь Миколайович голова правління ОСББ "Восход-2" вул. Нагірна, 91 23-77-12
6 Непомнящий Сергій Витальович голова правління ОСББ "Медик" вул. Фалєєвська, 43 0957338473   39-03-12
7 Зіма Сергій Анатолійович голова правління ОСББ "Океан" пр. Миру, 19 21-52-38
8 Заднепровський Вячеслав Олександрович Голова правління ОСББ "Косіора-2а" вул. Косіора, 2-а  0999118920 
9 Храмцов Олександр Львович Управитель ОСББ «Комунар-8», «Север-1», голова правління ОСББ «Світ добробуту»  пр. Героїв Сталінграда,   13-д 0505586920
10 Черкасова Галина Миколаївна голова правління ОСББ "Калина" вул. Декабристів, 19 0668383953
11 Федорович Сергій Вікторович член правління ОСББ "Люмера" вул. Декабристів, 7 0934487291   424553
12 Гребенюк Андрій Андрійович ОСББ "Айланд" вул. Фалєєвська, 91 0503181822
13 Петренко Раїса Тимофіївна Голова правління ОСББ «Сокіл», «Миколаїв», «Південний» пр. Жовтневий, 23 22-74-22
14 Шемчук Людмила Володимирівна ОСББ "Чайка" вул. Чайковського, 8 0930498276
15 Щербина Марина Федорівна голова правління ОСББ "Машинобудівник" вул. Чайковського, 4 22-55-37
16 Грунковський Сергій Олександрович голова правління ОСББ "Політ-2" пр. Леніна, 195 55-56-38
17 Ніколюк Ольга Андріївна управитель ОСББ "Новосел", "Салют"  пр. Жовтневий, 29 22-40-98
18 Федоренко Валентина Степанівна бухгалтер ОСББ "Дніпро-5" пр. Леніна,162 0507380214
19 Матвєєва Валентина Миколаївна голова правління ОСББ "Восход" вул. Генерала Карпенка, 30 41-73-56
20 Сазонова Ніна Іванівна Голова комітету ОСН пр. Миру, 22 58-62-89  0985118920
21 Томченко Наталія Леонидівна голова комітету ОСН «Ніка» вул. Громадянська, 44-а 76-78-85    0965821681
22 Давидова Олена Володимірівна голова правління ОСББ "Наш Дом" вул. Чигрина,3 44-37-03      0630731190
23 Грановець Іван Дмитрович ЖЕК "Будівельник"   58-63-24 раб
24 Кобельчук Олександр Володимирович ОСББ «Океан-3» вул. Ленінградська,3-д 0502521457   0933863344

ОНОВЛЕНО 08.02.2014


Рішенням сесії Миколаївської міської ради від 23.01.2015 № 45/3 затверджено Програму реформування та розвитку житлово-комунального господарства міста Миколаєва на 2015-2019 роки (далі – Програма). Надаємо витяг з підрозділу «Житлове господарство» розділу 3. «Основні завдання Програми та засоби, необхідні для їх виконання», що стосується об’єднань співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ):

7. Забезпечити гарантійне проведення необхідного капітального ремонту будинку, в якому створено ОСББ, та прибудинкової території, після передачі будинку на баланс об’єднання відповідно до статті 24 Закону України «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку».

При проведенні капітального ремонту будинку ОСББ надається допомога. На кінець кожного року, відповідно до поданих заявок та наявності проектно-кошторисної документації, визначається потреба допомоги на наступний рік, і згідно з виділеними бюджетними коштами надається допомога ОСББ в проведенні капітальних ремонтів.

* При передачі будинку на баланс ОСББ комісією за участю представників ОСББ, департаменту ЖКГ ММР, балансоутримувача будинку, асоціації ОСББ міста визначаються види робіт з капітального ремонту із внесенням до акта приймання-передачі та рекомендаціями щодо черговості робіт.

* За необхідності проведення капітального ремонту будинку ОСББ надає відповідне звернення щодо надання допомоги на ім’я заступника міського голови, що координує діяльність з питань житлово-комунального господарства.

У зверненні ОСББ обирає один із варіантів отримання допомоги:

а) проведення капітального ремонту на умовах спільного фінансування: міський бюджет – 90%, ОСББ – 10% (для будинків міської комунальної власності), міський бюджет – 50%, ОСББ – 50% (для будинків, що не належать і не належали до міської комунальної власності);

б) шляхом введення ОСББ в мережу отримувачів коштів державного казначейства.

* У разі обрання варіанту “а”, ОСББ за власні кошти розробляє проектно-кошторисну документацію (ПКД) на капітальний ремонт, отримує експертний висновок на неї і не пізніше 1 жовтня надає ці документи до департаменту ЖКГ Миколаївської міської ради.

Департамент ЖКГ Миколаївської міської ради при формуванні переліку об’єктів капітального ремонту на відповідний рік враховує звернення ОСББ за наявності відповідних документів.

* У разі обрання ОСББ варіанту “б”, департамент ЖКГ Миколаївської міської ради передбачає в міському бюджеті відповідну суму допомоги. В даному випадку виготовлення проектної документації не є обов’язковим (можливо виділення коштів на матеріали, на виконання робіт). За участю ОСББ, департаменту ЖКГ Миколаївської міської ради, асоціації ОСББ складається дефектна відомість, на підставі якої ОСББ забезпечує складання кошторису, який перевіряється фахівцями департаменту ЖКГ ММР. Сума допомоги з міського бюджету визначається у розмірі не більше 50% від вартості робіт за кошторисом. Міська рада гарантує одноразове переведення коштів на рахунок ОСББ.

Департамент ЖКГ Миколаївської міської ради забезпечує перерахування коштів на рахунок ОСББ. ОСББ в свою чергу освоює кошти відповідно до цільового призначення протягом року з наданням підтверджуючих документів (належним чином оформлені акти виконаних робіт, видаткові накладні на матеріали). Також можливе поетапне перерахування коштів по мірі виконання робіт.

Асоціація ОСББ м. Миколаєва здійснює поетапне супроводження в оформленні необхідних документів у державному казначействі.

Допомогу ОСББ у вирішенні пріоритетних проблемних питань щодо проведення капітального ремонту (на умовах спільного фінансування) надається відповідно до розділу 2 наказу Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 10.08.2004 № 150 “Про затвердження Примірного переліку послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій та послуг з ремонту приміщень, будинків, споруд” на:

 • - капітальний ремонт покрівель;
 • - капітальний ремонт лежаків систем опалення та гарячого водопостачання;
 • - капітальний ремонт лежаків систем холодного водопостачання та водовідведення;
 • - капітальний ремонт електроосвітлення та силової проводки (до поверхових електрощитів включно);
 • - капітальний ремонт ліфтів (заміна);
 • - капітальний ремонт фасадів та балконів будівель;
 • - капітальний ремонт фундаментів та підвальних приміщень;
 • - капітальний ремонт перекриттів;
 • - відновлення внутрішньоквартальних проїзних доріг;
 • - відновлення асфальтових тротуарів та вимощення навколо будівель.

2015-2019 роки

Департамент житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради

8. Продовжити роботу з організації навчання керівників ОСББ, ОСН з підвищення кваліфікації голів і/або членів правлінь об’єднань співвласників багатоквартирних будинків та для здобуття кваліфікації «управитель багатоквартирного житлового будинку».

Постійно

Департамент житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради, адміністрації районів Миколаївської міської ради

9. Оновлювати створений банк даних фахівців, що пройшли навчання з підвищення кваліфікації голів і/або членів правлінь об’єднань співвласників багатоквартирних будинків та для здобуття кваліфікації «управитель багатоквартирного житлового будинку», «громадський контролер-інспектор».

Постійно

Департамент житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради

10. Рекомендувати керівним органам об’єднань співвласників багатоквартирних будинків, житлово-будівельних кооперативів, органам самоорганізації населення  обирати головою об’єднання чи товариства особу, яка має відповідну освіту і пройде курс навчання з питань експлуатації житлового фонду та дієвих механізмів громадського контролю якості ЖК-послуг.

Постійно

ОСББ, ЖБК, органи самоорганізації населення (за узгодженням)


ОНОВЛЕНО 20.03.2015


Герої серед нас

Звернення громадян


   Ремонт комунальних доріг
Сьогодні, 28 квітня, дві бригади дорожників виконують ремонтні роботи на вул. Московській, від...
   Про тарифи на послуги з централізованого опалення та послуги з централізованого постачання гарячої води, що надаються споживачам ДП «НВКГ «Зоря»-«Машпроект»
МИКОЛАЇВСЬКА МІСЬКА РАДА ВИКОНАВЧИЙ КОМІТЕТ РІШЕННЯ   24 квітня 2015 &nb...
   Про організацію пасажирських перевезень на міських автобусних маршрутах загального користування №№ 22, 36, 39, 41, 77, 80 у м. Миколаєві ДОКУМЕНТ
МИКОЛАЇВСЬКА МІСЬКА РАДА ВИКОНАВЧИЙ КОМІТЕТ РІШЕННЯ   24 квітня 2015 &...
   Сьогодні до 15:00 не буде води у центральній частині міста
Шановні миколаївці! 28.04.2015 р. з 9:00 до 15:00 у зв'язку з виконанням невідкладних аварійно...
   Мешканці Матвіївки підтримали Всеукраїнську акцію з прибирання та благоустрою
Жителі мкр. Матвіївка підтримали Всеукраїнську акцію «Зробимо Україну чистою» та 25 квітня вийшли н...
   У Заводському районі пройшов суботник
25 квітня у Заводському районі пройшов загальноміський суботник. У заходах взяли участь  ...
   У білому халаті фронтовими дорогами: лікар Лев Карнаш залишив підпис на рейхстазі, а днями відзначив сторічний ювілей
У білому халаті фронтовими дорогами: лікар Лев Карнаш залишив підпис на рейхстазі, а днями відзнач...
   Юрій Гранатуров: «Миколаївський муніципальний колегіум - гордість нашого міста»
Сьогодні, 27 квітня, у Миколаївському художньому академічному російською драматичному театрі відбул...
   У дитсадку № 87 діти батьки та вихователі висадили дерева
У нашому місті є зелений затишний куточок, який розташований у мікрорайоні Ракетне Урочище&...
   На головній вулиці міста звучатиме духовий оркестр!
За сприяння Миколаївського міського голови та за договором про співпрацю між управлінням з пит...
   Вдові ветерана Великої Вітчизняної війни Павла Костянтиновича Іщенка встановили новеньку газову плиту за рахунок місцевого бюджету
80-річна Ніна Іванівна Іщенко, вдова ветерана Великої Вітчизняної війни, стала вже дванадцятим...
   Адміністрація Ленінського району стежить за дотриманням прав дітей
Службою у справах дітей адміністрації Ленінського району проводяться перевірки навчальних закладів...

 

Важлива інформація для громадян, вимушених залишити свої оселі